Print this page

Competition Archive

2017-18

 

Inter-Area Boys Results   2017-18

U13

Taunton  1-4  Yeovil

Taunton   3-1  Mid Somerset

Bridgwater 5 - 2 Mid-Somerset

Yeovil   5 - 0 Mid-Somerset

N.Somerset  5 - 0  Bridgwater

N.Somerset   2 - 0  Mid-Somerset

Yeovil           1 - 3    N.Somerset

Yeovil  4 - 0 Bridgwater

Bridgwater  1 - 7  Taunton

Taunton     0 - 2  N Som

FINAL  N.Somerset 5 - 0 Yeovil

U14

Yeovil  5-3  Mid-Somerset

Taunton  4-1   Bridgwater

Taunton  8 - 4  Mid Somerset

Yeovil  0 - 6  Taunton

Yeovil 5 - 4 Bridgwater

FINAL  Taunton 4 - 0 Yeovil

U15

Taunton  1-2   Bridgwater

Yeovil  3 - 1 Mid-Somerset

Taunton  2 - 2 Mid Somerset

Brigdgwater 1 - 3 Mid Som

Yeovil   7 -  1  Bridgwater

Yeovil  0  -  1   Taunton

FINAL  Yeovil 7 - 1 Mid-Somerset

 

Girls Under 16 County Cup   2017-18

 

YEARS 10 & 11 ONLY,  11-a-side

1st Round

To be played by 17th October 2017

A Backwell       0
v 2 Norton Hill
B Crispin          0
v 6 Castle
C King Alfred    0
v 2 Bucklers Mead
D Wadham        0
v 2 Wells Blue





Round 2 - To be played by 8th December 2017

i) Chilton Trinity 0 v 4  Holyrood
ii) Norton Hill 0 v 2 Heathfield

iii) Worle
2 v 0Writhlington
iv) Castle 3 v 8   Gordano

v) Millfield 1 v 3 Bucklers M
vi) N Som E&T Coll 2 v 0 Chew Vally
vii) Wells Blue 8 v 0 Haygrove
viii) Frome 0 v 7 Kings Coll

 

Quarter Final - to be played by 14th February 2018

QF1 Holyrood 2 v 4 Heathfield
QF2 Worle 0 v 12 Gordano
QF3 Buklers Mead 2 v 0 N Som E&T Coll
QF4 Wells Blue 4 v 2 Kings Coll

 

Semi-finals - to be played by 14th March 2018

SF1 Heathfield 3 v 2 Gordano
SF2 Bucklers Mead 1 v 4 Wells Blue

 

Final

Heathfield 1 (2pens) v 1 (4 pens Wells Blue

 

Girls Under 14 County Cup  2017-18

YEARS 8 & 9  ONLY,  11-a-side

1st Round

To be played by 17th October 2017

A Oldfield 2 v 0 Priory
B MineheadMiddle 0 v 2 Maiden Beech
C Wells Blue 1 v 3 Worle

D   Bucklers Mead       5    v     0  Chilton Trinity

E   Bridgwater Col Ac    1     v   7   Castle

F   Danesfield           3      v     5   St Katherines

Round 2 - To be played by 8th December 2017

i) Oldfield 3 v 2  Millfield
ii) Kingsmead 0 v 4Holyrood
iii) Kings Coll 2 v 0 Maiden B
iv) Hugh Sexeys 2 v 0 Backwell
v) Worle 4 v 2 Bucklers
vi) Castle 7 v 1  Chew Valley
vii) Writhlington 0 v 2  Crispin
viii) Gordano 14 v 2   St Katherines

 

Quarter Final - to be played by 14th February 2018

QF1 Oldfield 3 v 0 Holyrood
QF2 Kings Coll 3 v 2 Hugh Sexeys
QF3 Worle 1(4) v 1(5pen) Castle
QF4 Crispin 0 v 8 Gordano

 

Semi-finals - to be played by 14th March 2018

SF1 Oldfield 1 v 8 Kings Coll
SF2 Castle 0 v 5 Gordano

 

Final

Kings Coll 2 v 7 Gordano

Girls Under 12 County Cup  2017-18

9 V 9  squad of 12

Round 1

To be played by 8th December 2017

A     Chilton Trinity 0 v 2 Gordano

B     Holyrood 0 v 3 Castle

C  Kings College 1  v 4 Hugh Sexey

D Crispin     12      v   4   Selwood

Quarter Final

To Be Played By:
9th February
2018
1.Minehead Middle 0 v 2 Gordano
2.      Castle 3 v 1 Bridgwater Acad
3.      Hugh Sexey 2 v 0 Millfield Prep
4.    Maiden Beech 3 v 2 Crispin





Semi Final

To Be Played By:
14th  March 2018
A.  Gordano      
6 v 0 Castle
B.   Hugh Sexey 10 v 0 Maiden Beech

 

Final

 

 

Gordano   1 v  0 Hugh Sexeys

 

Somerset U19 BOYS Schools County Cup  2018-19

Preliminary Rd (by 20th Oct)

1.  Kings Taunton 3 v  4 Norton Hill

2.   Taunton  6  v  5 (aet)  Wellsway

3. Beechan Cliff  4  v  0  Churchill

4. Gordano  2  v  3 Chew Valley

2nd Rd.   (by 8th Dec)

A.  Norton Hill  0 v  3 Millfield

B.  Frome  6 v 0  Sexeys

C.  Taunton  0  v  1  Backwell

D.   Wells Blue  5  v  0  Holyrood

E.   Clevedon  2  v  0  West Somerset

F.   Beechan Cliff  1  v   0  Writhlington

G.   Nailsea   6  v   7  St Katherines

H.   King Edwards 0 v  1  Chew Valley

Quarter-Final  (by 2nd Feb)

i.  Millfield  2 v  0  Frome

ii.  Backwell 3 v 1 vWells Blue

iii.  Clevedon 1  v  2  Beechan Cliff

iv.  St Kaths 4  v  2 Chew Valley

Semi-Final  (by 14th March)

SF1    Millfield  1 v  3 Backwell

SF2   Bechan Cliff 4 v 1 St Kaths

FINAL

Backwell  3  v  1 Beechan Cliff

 

Boys Under 16 Schools Cup  2017-18

Round 1 - To be played by 17th October 2017

1      West Somerset   0 v      2   Nailsea

2      Oldfield     1   v   4      Frome

3 Wadham 4 v 3 Heathfield

4 Hans Price 0 v 1 Chew Valley


Round 2 - To be played by 9th December 2017

A Huish Episcopi 1 v 2(aet) Writhlington
B St Dunstans
1 v 4 Bridgwater Col Acc
C Nailsea 1 v 3 Norton Hill
D Wellsway
2(1) v 2(3pen) Churchill
E Broadoak
2 v 0 Chilton Trinity
F Kings of Wessex 2 v 0 Clevedon
G Gordano
12 v 0 King Alfreds
H Kings College 8 v 0 N.Som E&T Coll
I Millfield 4 v 0 Frome
J Priory 2 v 1 Castle
K Wadham 3 v 2aet Beechan Cliff
L Chew Valley 2 v 3 Worle
M Crispin 5 v 1 Westfield
N St Katherines
0 v 6 Preston
O Bucklers Mead 1 v 7 Stanchester
P Holyrood 3 v 0 Sexeys Bruton



Round 3 - To be played by 30th January 2018

i) Writhlington 1 v 3 Bridg Col Ac
ii) Norton Hill 4 v 0   Churchill
iii) Broadoak 0 v 2 Kings Of Wessex
iv) Gordano 2 v 0   Kings College
v) Millfield 2(3) v 2 (1 pen) Priory
vi) Wadham 0 v 3      Worle
vii) Crispin 2 v 0   Preston
viii) Stanchester 2 v 3   Holyrood

 

Quarter Final - to be played by 28th February 2018

QF1 Bridg Col Ac 2 v 1 Norton Hill
QF2 Kings of Wessex 0 v 2 Gordano
QF3 Millfield 5 v 0 Worle
QF4 Crispin 4 v 2 Holyrood

 

Semi-finals - to be played by 14th March 2018

SF1 Bridg Col Ac 0 v 4 Gordano
SF2 Millfield 1(5) v 1(6pen) Crispin

 

Final

Gordano 0 v 2 Crispin

 

Boys Under 15 Schools Cup  2017-18

Round  1 - To be played by 17th October 2017

1   Priory  6  v  0    Robert Blake

2   St Katherines  1  v  3  Writhlington

3   Haygrove   9  v  0  Wells Blue

4   Chilton Trinity   5  v  1  St Dunstans

5  Kings of Wessex  2  v  10   Beechan Cliff

6  Wellsway 4 v 1 Frome

Round 2 - To be played by 8th December 2017

A King Alfreds
1 v 4 Norton Hill
B Priory 0 v 5 Crispin
C Writhlington 4 v 2aet Broadoak
D Oldfield 2 v 1 Backwell
E Chew Valley
1 v 3 Haygrove
F Churchill 2 v 1 Millfield
G Clevedon 2 v 4 Chilton Trinity
H Preston 5 v 1 Wadham
I Beechan Cliff 4 v 1 Nailsea
J Worle 1 v 3 Wellsway
K N. Som E&T Col 1(2) v 1(4) Hans Price
L Kings College 2 v 0 King Arthurs
M Castle 4 v 3(aet) Huish Episcopi
N West Somerset 0 v 2 Gordano
O Sexeys Bruton 5 v 7 Holyrood
P Heathfield 0 v 3 Bucklers Mead







Round 3 - To be played by 30th January 2018

i) Norton Hill 2 v 0   Crispin
ii) Writhlington 0 v 2   Oldfield
iii) Haygrove 1 v 4  Churchill
iv) Chilton Trinity 1 v 7   Preston
v) Beechan Cliff 6 v 0  Wellsway
vi) Hans Price 2 v 0 Kings College
vii) Castle 6(aet) v 4  Gordano
viii) Holyrood 2 v 5  Bucklers Mead

 

Quarter Final - to be played by 28th February 2018

QF1 Norton Hill 5 v 3 Oldfield
QF2 Churchill 3 v 0 Preston
QF3 Beechan Cliff 6 v 0 Hans Price
QF4 Castle 6 v 0 Bucklers Mead

 

Semi-finals - to be played by 10th March 2018

SF1 Norton Hill 1 v 2 Churchill
SF2 Beechan Cliff 4 v 0 Castle

 

Final

Churchill 1 v 0 Beechan Cliff

 

 

Boys Under 14 Schools Cup  2017-18

Round 1 - To be played by 17th  October 2017

1       Holyrood 1  v 3 Castle
2       Beechan Cliff 2 v 1 Priory
3       Nailsea   0 v 10 Ralph Allen
4 West Somerset 0 v 2 King Alfred
5 Wells Blue        3 v 6 Preston






Round 2 - To be played by 8th December 2017

A Westfield 0 v 7 Kings of Wessex
B Broadoak
0 v 11 St Katherines
C Frome 3 v 7 Heathfield
D Castle 7 v 2 Beechan Cliff
E Wadham 1 v 2 Bridgwater Ac
F Chew Valley
1 v 8 Wellsway
G Bucklers Mead 5 v 7(aet) Robert Blake
H Ralph Allen 3 v 1 Writhlington
I Stanchester
2 v 10 Worle
J Norton Hill 7 v 0 Kings College
K Sexeys Bruton 0 v 2 King Alfred
L Preston 4 v 2 Crispin
M Gordano 5 v 0 Millfield
N Oakfield
0 v 2 Churchill
O Backwell 2(2) v 2(1pen) Clevedon
P Huish Episcopi 4 v 2

Hans Price


Round 3 - To be played by 30th January 2018

i) Kings of Wessex 10 v 0 St Katherines
ii) Heathfield 1 v 7     Castle
iii) Bridgwater col AC 0 v 5  Wellsway
iv) Robert Blake 0 v 6  Ralph Allen
v) Worle 4 v 0   Norton Hill
vi) King Alfred 1 v 7       Preston
vii) Gordano 3 v 2     Churchill
viii) Backwell             4(2)
v 4 (4) Huish Episcopi

 

Quarter Final - to be played by 28th February 2018

QF1 Kings of Wessex 1 v 2 Castle
QF2 Wellsway 5 v 2 Ralph Allen
QF3 Worle 5 v 2 Preston
QF4 Gordano 1(7) v 1(6pen) Huish Episcopi

 

Semi-finals - to be played by 14th March 2018

SF1 Castle                   4
v 2 Wellsway
SF2 Worle                    0
v 1(aet) Gordano

 

Final

Castle 4 v 2 Gordano

 

Boys Under 13 Schools Cup  2017-18

Round 1 - To be played by 17th October 2017

1 Maiden Beech 0 v   3   Heathfield

2 Norton Hill 3 v 0 Wells Blue

3 King Alfreds 7 v 4 Hugh Sexey

4 Huish Episcopi 3 v 6 Castle

5 Robert Blake 3(4) v 3(2) Broadoak

6 Clevedon 8 v 2 Chew Valley

7 King Arthurs 5 v 3 Wellsway

Round 2 - To be played by 8th December 2017

A Haygrove
1 v 5 Heathfield
B Writhlington
4 v 2aet Backwell
C Norton Hill 2 v 8 Beechan Cliff
D King Alfreds 2 v 4 Bucklers Mead
E Chilton Trinity 0 v 1 Millfield Prep
F Preston
2(4) v 2(3pen) Kingsmead
G Castle 8 v 1 Sexeys Bruton
H Crispin 3 v 0 Stanchester
I Westfield
1 v 7 Robert Blake
J Oakfield
7 v 8(pen) Churchill
K Hans Price
3 v 1pen Kings College
L Clevedon 1 v 2 Holyrood
M Danesfield 0 v 9 Gordano
N Nailsea
2 v 0 Minehead Middle
O Selwood 0 v 2 Priory
P Worle
5 v 1 King Arthurs


Round 3 - To be played by 30th January 2018

i) Heathfield 1 v 4   Writhlington
ii) Beechan Cliff 8 v 0 Bucklers Mead
iii) Millfield Prep 3(4) v 3 (5 pen)Preston
iv) Castle 2 v 3      Crispin
v) Robert Blake 5 v 6   Churchill
vi) Hans Price 2 v 1  Holyrood
vii) Gordano 4 v 1     Nailsea
viii) Priory 3(2) v 3 (3pen)Worle

 

Quarter Final - to be played by 28th February 2018

QF1 Writhlington 1 v 6 Beechan Cliff
QF2 Preston 2 v 5 Crispin
QF3 Churchill 6 v 3 Hans Price
QF4 Gordano 6 v 2 Worle

 

Semi-finals - to be played by 14th March 2018

SF1 Beechan Cliff 1 v 0 Crispin
SF2 Churchill 1 v 3 Gordano

 

Final

Beechan Cliff 5 v 0 Gordano

 

 

2016-17

Boys Under 13 Schools Cup  2016-17

 

Round 1 - To be played by 14th October 2016

1 Churchill     2    v     3  Chew Valley

2 Wells Blue    9   v  1     Bucklers Mead

3 King Alfreds    3    v  9      Heathfield

4 Haygrove        6     v   4     Holyrood


Round 2 - To be played by 9th December 2016

A Castle 1(4) v 1(5) pen Hugh Sexey
B Clevedon 1 v 0 Bridgwater Acc
C Chew Valley 1 v 3 Maiden Beech
D Backwell
1 v 2 Gordano
E Nailsea 7 v 1 Oldfield
F Crispin
5 v 0 Worle
G Fairlands 11 v 2 Selwood
H Wells Blue 8 v 2 Priory
I Norton Hill 11 v 0 Broadoak
J Preston 10 v 1 Oakfield
K Beechan Cliff
5 v 3 Westfield
L Hans Price 1 v 3 Writhlington
M Huish Episcopi 12 v 3 Millfield Prep
N Stanchester 0 v 10 Wellsway
O Heathfield 6 v 1 Sexeys Bruton
P Haygrove 11 v 3 Swanmead

 

Round 3 - To be played by 27th January 2017

i) Hugh Sexey 5 v 2  Clevedon
ii) Maiden Beech 1 v 8   Gordano
iii) Nailsea 3 v 2   Crispin
iv) Fairlands 1 v 8 Wells Blue
v) Norton Hill 3 v 2  Preston
vi) Beechan Cliff 1(aet) v 2 Writhlington
vii) Huish Episcopi 3 v 4   Wellsway
viii) Heathfield 2 v 0  Haygrove

 

Quarter Final - to be played by 24th February 2017

QF1 Hugh Sexeys 0 v 2 Gordano
QF2 Nailsea 2 v 4 Wells Blue
QF3 Norton Hill 3 v 0 Writhlington
QF4 Wellsway 3(1) v 3aet (4pens) Heathfield

 

Semi-finals - to be played by 10th March 2017

SF1 Gordano 5 v 3 Wells Blue
SF2 Norton Hill 4 v 2 Heathfield

 

Final

Gordano 1 (3pens) v 1   (0pens) Norton Hill

 

Boys Under 14 Schools Cup  2016-17

 

Round 1 - To be played by 14th  October 2015
1       Robert Blake           3         v     1     West Somerset
2       Priory                      6       v      0     St Dunstans
3       Oldfield                    3      v       0    Clevedon
4 Nailsea 8 v 0 Broadlands
5 Huish Episcopi 2 v 1 Castle






Round 2 - To be played by 9th December 2016

A Robert Blake         1
v 2 Frome
B Norton Hill            0
v 9 Churchill
C Heathfield             5
v 2 Holyrood
D Priory                   0 v 6 Wadham
E Wellsway              2
v 3 Beechan Cliff
F Gordano               8

v 0 Wells Blue
G Oldfield                4(3)
v 4(1pen) Preston
H Worle                   5
v 0 Sexeys
I Chew Valley          5

v 0 Broadoak
J Kings of Wessex    3

v 4 St Katherines
K Bucklers Mead
1 v 4 Millfield
L Stanchester
0 v 10 Backwell
M Nailsea 3 v 1 Huish Episcopi
N Crispin 4 v 2 Haygrove
O King Alfreds
1 v 2 Writhlington
P Chilton Trinity 2 v 0

Oakfield

 

Round 3 - To be played by 27th January 2017

i) Frome 2 v 4        Churchill
ii) Heathfield 1 v 4(aet) Wadham
iii) Beechan Cliff 5 v 3        Gordano
iv) Oldfield 5 v 0     Worle
v) Chew Valley 5 v 1 St Katherines
vi) Millfield 4 v 1   Backwell